Τη Παρασκευή 12/4/2013 μαθητές και μαθήτριες της Α’ και Β’ Τάξης του 3ου Γενικού Λυκείου Κατερίνης συνοδευόμενοι από καθηγητές τους, στα πλαίσια επίσκεψης στην Καρδίτσα, (παρουσία της Αντιδημάρχου Κοινωνικής Πολιτικής Υγείας, Πολιτισμού & Τουρισμού κ. Ελ. Αγραφιώτου, της Προέδρου της Δημοτικής Κοινότητας Καρδίτσας κ. Δημ. Κανούτα και υπηρεσιακών παραγόντων του Δήμου) παρέλαβαν κοινόχρηστα ποδήλατα και χρησιμοποιώντας τον ποδηλατόδρομο από τις οδούς Μπλατσούκα- 18ης Αυγούστου – Αγ. Σεραφείμ και Τρικάλων έφθασαν στο τμήμα Κτηνιατρικής. Εκεί τους υποδέχθηκαν ο Πρόεδρος του Τμήματος κ. Χαρ. Μπιλλίνης, καθηγητές και φοιτητές της ποδηλατικής ομάδας του Τμήματος, με τους οποίους συζήτησαν σχετικά με την εμπειρία τους από την καθημερινή χρήση του ποδηλάτου στην πόλη και με την ευκαιρία ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος.